Gündem olacak sözler: Rıfat Ilgaz, Şaban hazretlerinden intikam almak için İnek Şaban’ı yazdı

Akit TV’de Fatin Dağıstanlı’nın sunumu ve Yeni Akit Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu’nun yorumlarıyla ekranlara gelen Manşetlerin Dili programında, gündem belirleyecek bir konu masaya yatırıldı. Yeşilçam’da, Müslüman Türk toplumunun değerleriyle nasıl dalga geçildiğini, insanlara hissettirilmeden İslamî değerlerin alaya alındığı programda, Rıfat Ilgaz’ın 15.-16. yüzyılda Kastamonu’da yaşayan Hazreti Şaban ile dalga geçmek için ortaya attığı İnek Şaban karakteri konuşuldu.

 

Marko Paşa, “Öküz Paşa” oldu..Aziz Nesin, Sabahattin Alive Rıfat Ilgaz’ın, 1940’lı yıllarda çıkardıkları Marko Paşa isimli mizah dergisinin, dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından sürekli kapatıldığını anımsatan Fatin Dağıstanlı, üç ismin son olarak Öküz Paşa isimli dergiyi çıkardıklarını belirtti.

Dergiyi çıkaran isimlerden Rıfat Ilgaz’ın, İnek Şaban isimli karakteri hayatımıza sokan kişi olduğunu da hatırlatan Dağıstanlı, Ilgaz’ın Kastamonulu olduğunu söyledi ve şu tespitte bulundu:

“İntikam almak için yaptı” “Rıfat Ilgaz Kastamonu, Cideli. Şaban Hazretleri (1497 doğumlu Allah dostu) nereli? O da Kastamonulu. Niye Şaban’la uğraşmış Rıfat Ilgaz anlayabiliyor musunuz? Öyle bir kutsal adam ki Şaban Hazretleri… Kastamonu’ya gittiğinizde, mutlaka türbesine gidin. Öyle kutsal biri ki, aynı Çankırı’daki Karatekin Hazretleri gibi. Bu kadar önemli biri. Ama o sırf, Hazreti Şaban’a kızgınlığından dolayı, İslam düşmanlığından dolayı Rıfat Ilgaz, Şaban filmleri yaptı ve İnek Şaban diye Şaban’dan öcünü aldı.”

“Genel olarak sorun var” “Genel olarak Türk filmlerinde o sorun var. Sadece Şaban ismiyle ilgili değil, dizilerde hala birçok kötü karakterlere Şaban vs. ismi veriliyor.” diyen Ali İhsan Karahasanoğlu, iyi karakterlere de Yağmur, Deniz gibi isimlerin verildiğini söyledi.

Ses ‘şirk’ten geldi! Geçtiğimiz günlerde internet sitemizde yayınlanan, “Notaların altındaki şirke dikkat: İmanımızı şarkılarla çalıyorlar!” isimli haber hakkında konuşan Dağıstanlı, “Nasıl haberdi? On numara haberdi. Ses nereden geldi?” diye sordu.

“Ses şirkin olduğu yerden geldi” diye cevap veren Karahasanoğlu, “Karanlık yerlerden geldi. Hemen ‘bu kadarı da fazlaydı vs.’ denildi. Ama eğer topluma siz seslenmek istiyorsanız, toplumun inançlarına da belli noktalarda saygı göstermek zorundasınız.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir