ABD’in sinsi planı! DEAŞ’lı teröristleri askeri üslerine taşınıyor..!

Suriye’deki PKK-DAEŞ devir teslim tiyatrosu sona eriyor. ABD, işgal için araç olarak kullandığı terör örgütlerinin birinden vazgeçmek üzere. PKK/PYD’nin DAEŞ’e karşı ‘kesin bir zafer’ kazandığı iddiasıyla terörist müttefikinin imajını parlatmaya hazırlanan Beyaz Saray, bir yandan Türkiye’nin operasyonunu engellemek için Suriye kuzeyinde Avrupa gücü konuşlandırmaya uğraşırken bir yandan da Deyrizor güneyinde teslim aldığı DAEŞ’lileri kamyonlarla Pentagon üslerine taşıyıp onları ,

 

Koruma altına alıyor. Deyrizor’a bağlı Bagoz beldesinde ele geçirilen 500’e yakın DAEŞ’li, ABD ve PKK ile tahliye pazarlığı yapıyor.Pazarlık masası,Bölgeden alınan bilgilere göre, silahlarını bırakarak teslim olan DAEŞ’li teröristlerle aileleri, Deyrizor’da ABD’nin kullandığı el-Ömer üssüne götürüldü. Nakliyeyi bizzat PKK üyeleri gerçekleştirdi. İntikal öncesi DAEŞ üyeleriyle Bagoz beldesinde pazarlığa oturan ABD askerleriyle PKK’lılar, örgütün elinde bulunduğu iddia edilen 3,5 ton altının teslim edilmesi karşılığında DAEŞ’e, “Bazılarınızı sahte pasaportlarla istediğiniz ülkeye götürebiliriz” teklifinde bulundu. Sıkı pazarlığa sahne olan toplantıya DAEŞ’in sözde emirlerinden Ebu Ayşe Cezairi, PKK’nın sözde bölge sorumlusu ‘Roni’ kod adlı terörist ve biri yüzbaşı rütbesinde olmak üzere bazı ABD askerleri katıldı.

 

80 kişi için garanti verin,Amerikalıların direktifiyle DAEŞ’e teklifte bulunan PKK elebaşı Roni, “En az 3,5 ton altın istiyoruz. Bize kasanın yerini söyleyin. Taleplerimizi kabul ederseniz üst düzey DAEŞ’lilerin isimleri yakalama listelerinde hiçbir zaman yer almaz. Onları farklı ülkelere sahte pasaportlarla sokabiliriz” dedi. Bunun üzerine DAEŞ’li Ebu Ayşe Cezairi, ilk etapta örgüt üyesi 80 kişi için ABD-PKK’dan garanti istedi. Bagoz’da 80 kişi haricinde 400’ün üzerinde DAEŞ’li bulunduğunu ifade eden Cezairi, farklı ülkelere sahte pasaportlarla götürülmeyecek örgüt üyelerinin ise ‘uluslararası denetime açık şekilde yargılanmasını’ talep etti. “PKK mahkemesi istemiyoruz. Uluslararası mahkeme istiyoruz” diyen Cezairi, örgütteki kadın ve çocukların yargılama sonrası en geç bir yıl içerisinde serbest bırakılıp ülkelerine teslim edilmesini istedi.

 

2017 Kasım’ında DAEŞ’liler ABD askerleri ve PKK’lı teröristlerin gözetiminde Rakka’dan ‘güvenle’ tahliye edilmişti.İdlib’e taşıyalım,Bu taleplere PKK’lı Roni’nin cevabı ise şöyle oldu: “DAEŞ’in ithal militanlarını (yabancıları) İdlib’e götürelim. Bu konuda rejimle de anlaşıldı, zorluk çıkartmayacaklarına dair güvence verdiler. DAEŞ içindeki yabancıların hepsini İdlib’de bir noktaya bırakabiliriz.” Bu isteğe çekinceli kalan Cezairi de “İdlib’e gitmek isteyenler gitsin. Ama bizi Irak’a gönderin. Irak’ta şehir merkezine, olmazsa çöle bırakabilirsiniz” dedi.

 

 

Kaynaklar, PKK’nın ayrıca Rakka ve Deyrizor’da canlı bomba eylemi yapmamaları için DAEŞ’ten garanti aldığını söylüyor. Özellikle yabancı DAEŞ’lilerin sevk edilecekleri yeni yerlerinde ‘hücre’ şeklinde yapılanmalarını isteyen PKK, Türkiye’ye karşı birlikte hareket etme sözü de aldı. Bazı taahhütler karşılığında ilk etapta 10 DAEŞ’li serbest bırakılırken, Bagoz’daki diğer 500 kadar DAEŞ’li ise ABD üssüne taşındı. DAEŞ’lilerden bazısı Fırat Kalkanı bölgesi ya da İdlib’e yönelik sabotaj eylemleri için Türkiye sınırına, üst düzey isimler ise sahte pasaportlarla Suriye dışına çıkarılıp başka ülkelere sevk edilecek.

Tiyatroda son perde,ABD, terör örgütü PKK’yı ‘kahramanlaştırma’ misyonuyla tiyatronun son perdesini de açtı. 2015’te üye sayısı 65 bini bulan DAEŞ, şimdi Suriye’nin Irak sınırında konuşlandığı son noktalarda da teslim oldu. Beyaz Saray, PKK’yı ‘DAEŞ’i yok eden kahraman örgüt’ olarak lanse edecek. Bunun hazırlıkları uzun süredir yapılıyordu. Oysa DAEŞ’i yendiği söylenen PKK, bu örgütle şimdiye dek neredeyse çatışmadı bile. Yeni Şafak’a konuşan ÖSO komutanları, ABD’nin ciddi bir muharebeye ilişkin görüntü bile sunamayan PKK’yı meşrulaştırma kampanyasına başladığına dikkat çekti.

 

Sadece rakamlara baktığımızda bile DDAEŞ’in hedefinin, kendisiyle mücadele ettiği söylenen PKK değil öncelikle muhalifler olduğu göze çarpıyor. DAEŞ’in Suriye’de 2014’ün ocak ayından bugüne kadar öldürdüğü insan sayısı 20 bini aştı. Bunun 8 binden fazlası rejim muhalifi savaşçılar oldu. PKK ise resmi açıklamalarında bile DAEŞ’e karşı ancak bin ölü verdiklerini söylüyor. DAEŞ, 2014-2019 aralığında 34 bin kilometrekare toprağı PKK’ya teslim etti.

(Yeni Şafak)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir