Rhythm 0 Deneyi Tüyleriniz Ürperecek…!

Rhythm 0 deneyi, aslında tam bir deney sayılmasa da sosyal bir performans denebilir.1974 yılında Marina Abramoviç, isimli görsel sanat oyuncusu, AVM’de bulunan bir galerinin ortasına yerleştirdiği masanın üzerine, Gül, Makas, zincir, Jilet, Kalem, tabanca ve benzeri farklı obje ve cisimlerden oluşan 72 adet farklı malzeme yerleştirir. Kıyafeti üzerine, 6 saat süreyle kımıldamadan kalacağını, masa üzerinde bulunan objelerle kendisine istediklerini yapabileceklerini yazarak,

Kımıldamadan deneyine başlar….Rhythm 0 Deneyinin Amacı,Deneyin amacı masada duran objelerle, galeride bulunan insanların kendisine ne isterlerse onu yapabilmelerine izin vererek, insanların içinde saklı kalan, dışarıya çıkarılmayan gerçek yüzü açığa çıkarmayı amaçlayan sanatçı, objeler yapacakları temas sırasında, müdahalede bulunmayarak, olabilecek bir sorun karşısında, katılan göstericilerin sorumlu olmayacaklarını belirterek, deneye katılacak kişilerin rahat davranmalarının önünü açmıştır.

Marina Abramoviç, yaklaşık 6 saat boyunca, insanların ona yaptıklarına tepkisiz ve sessiz durarak deneyin tamamlamasını sağlamıştır. Deneyin başladığı sıralarda, sempatik hareketlerde bulunan göstericiler Marina Abramoviç’e önce gül vermeye öpmeye başlamış, ancak saatler ilerledikçe insanların içinde saklı bulunan cani hisler yavaş yavaş ortaya çıkmış, ilk iki saatin sonunda, göstericilerin tepkileri değişerek, onu soymaya, dikenli gül batırmaya, taciz etmeye ve kesici aletlerle vücudunu kesmeye başlamışlar.

0

Canavar Ortaya Çıkıyor,Marina, son noktaya kadar yapılanların tümüne tepkisiz kalmıştır. Galeride deney yapılmasına izin veren galeri sahibi, deneyi izlerken göstericilerden birinin masada bulunan Tabancayı alıp Marina Abramoviç’in üzerine doğrultması üzerine, silahın gerçekten dolu olduğunu ve bundan sonra olacağı bildiğinden, olanlara daha fazla dayanamayıp deneyi bitirmiştir. Çünkü insanlar azgınlığın son noktasına gelmişlerdir.

 

İnsanlar neden böyle davranıyor? Şeklinde sorulan bir soruya, cevap bu deneydir. Deney sonunda Marina kanlar içinde kalmış ve deney bitimindeki ilk hareketinden itibaren insanlar kaçmaya başlamışlardır. Sanatçının kendi ifadesine göre insanlar yaptıkları bu vahşet ile yüzleşmekten kaçmışlar ve kayıtsız kalmışlardır.

Milgram deneyi ile benzerlik gösteren bu sosyal deney, insanların gözünün önünde yaşanmış ve sonuçları ile insanların içindeki bulunan, tüyler ürpertici gizli canavarı ortaya çıkaran bu performans, sanatçıyı görsel sanatın temelini oluşturan kişilerden biri yapmıştır.

 

6 saatin sonunda Marina Abramoviç, deney bittiğinde Otel odasında aynanın karşısına geçip ilk defa kendini gördüğünde, Kan Revan içerisinde kaldığını, vücudunun belirli yerlerinin yanık içerisinde olduğunu ve saçlarının bir tutam beyazladığını ifade etmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir