Girmenin Kesinlikle Yasak Olduğu Norveç’teki Kıyamet Ambarı..

Kıyamet ambarı Norveç’in Spitsbergen Adası’nda bulunan buzulların 130 metre altına inşa edilen tohum ambarıdır. 2008 yılından beri faaliyetini sürdürmektedir. Tam adı Svalbard Küresel Tahıl deposu olup izinsiz giriş kesinlikle yasaktır.Kıyamet Ambarı dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 4 milyon tohumun bulunduğu ve küresel nükleer savaş, küresel ısınma, açlık gibi dünyanın yok olması senaryoları üzerine kurulmuş bir tahıl ambarıdır. Oldukça sıkı korunmaktadır.

Girmek Kesinlikle Yasak ! Bu ambarın amacı çeşitli nedenlerle Dünya üzerinde medeniyet silindiğinde ya da bir Felaketin ardından kurtulan insanların kendilerini bu tohumları kullanarak devamlılıklarını sağlamalarını ve soylarını devam ettirmelerini amaçlamaktadır.

Kıyamet Ambarı projesi aralarında Kanada, Almanya, İsviçre, İngiltere, Amerika, gibi pekçok devlet tarafından desteklenmekte olup, oldukça fazla ödenek ayrılmıştır. Dünyanın en zengin adamı olarak bilinen Bill Gates’de Asya ve Afrika’da üretilen tohumların depoya ulaşımının sağlanmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca birkaç küresel fonda bu projeye desteklerini sunmaktadır. Kıyamet ambarı tohum saklama kapasitesi 2 milyar 500 milyon civarında tohum olup, 2017 verilerine göre yaklaşık 500 milyona yakın tohum bu ambarda bulunmaktadır. Kıyamet ambarı Plataberget dağının üzerinde 120 metre derinliğe kadar uzanan bir mahsen şeklinde dizayn edilmiş, -18 dereceden düşük dereceye kadar soğutularak tohumların bozulmadan kalması sağlanmaktadır. Tesis için gerekli enerji, yakın çevredeki elektrik santralinden sağlanmaktadır.

2017 yılında Kıyamet ambarı su bastı haberleri ile tekrar gündeme gelmiştir. Kıyamet ambarına Türkiye 7 milyondan fazla tohum vererek en çok destek veren 15. ülke konumundadır. Ayrıca bu tesiste kıyamet kütüphanesi de yaklaşık 1000 yıl süreyle kitap saklamak için World Arctic Archive ismi ile oluşturulmuştur. Kıyamet kütüphanesinin amacı, olası bir kıyamet senaryosunun ardından bu kütüphaneyi bulacakların geçmiş ile ilgili bilgi sahibi olmasıdır.

Kıyamet Ambarı Üzerinde Komplo Teorileri,Amerikalı yazar Frederick William Engdahl’ın ortaya attığı iddiaya göre kıyamet ambarı projesi göründüğü kadar masum değil. Bu projenin destekçileri arasında kaotik dünya düzeninin gizli aileleri bulunmakta ve Engdalh’a göre Irak işgalinde yok edilen Ebu Gureyb tohum ambarında ki tohumlar, Norveç’teki kıyamet ambarına sevk edildi.

Buna göre dünya üzerinde pek çok benzer tohum saklama merkezi varken 2008’de açılan Svalbard’a ne ihtiyaç vardı? Ayrıca Amerikalı yazar dünya üzerindeki diğer tohum saklama tesislerinin terörist saldırılar ya da işgal yoluyla devre dışı bırakılacağı, Norveç’teki bu tesisin tekelleştirileceği ve daha sonra ise bu tekel konumuna gelen yerin istediği ülkelere tohum verip, istediği bölgeleri ise aç bırakacak bir güce erişeceğini öne sürmüştür

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir