Ben adımı sevmem…

Yıl 1930. Hüsrev Gerede Tahran Büyükelçisi. Eşiyle Ankara’ya geldikleri bir gün Atatürk tarafından Çankaya Köşkü’ne yemeğe davet ediliyor. Atatürk, Gerede’nin eşi Lamia Hanım’ı sağına oturtuyor. Lamia Hanım, Avrupa’da yetişmiş, Batı dillerini ve yaşam biçimini öğrenmiş, ancak dini inançlarını yitirmemiş bir kadın. Sofrada rakı olmaması herkesi şaşırtıyor. Bunun nedenini Gazi, Lamia Hanım’a dönerek şöyle açıklıyor: “Hanımefendi, siz rakıdan hoşlanmazmışsınız.

 

Bu akşam şerefinize şampanya içeceğiz.” Lamia Gerede’nin babası Galip Kemali Bey’in Atatürk’ün yakın çevresi tarafından “Padişah yanlısı, Hilafetçi” diye nitelendiği ve sevilmediği biliniyor. Ata belki de bu söylentileri tahkik için yemek sırasında Lamia Hanım’a ilginç bir soru soruyor: “Allah’a inanır mısınız? Allah’tan korkar mısınız?” Lamia Hanım bu soruyu cesaretle yanıtlıyor: “Evet, Allah’a inanırım ve Allah’tan başka kimseden korkmam.” Sonra da itaatte sevginin esas olduğunu, korkuyla sağlanan itaatin sonunun isyan olduğunu anlatıyor. Atatürk bu kez de çocuklarının adını merak ediyor: “Büyüğünün adı Ali Faruk, küçüğününki Mehmet Selçuk.” Ata bu kez de Şehzade Ömer Faruk’a atıf yaparak “Neden Ömer Faruk koymadınız da Ali Faruk koydunuz” diye soruyor. “Ailemizde Ömer adı yoktur” diyor Lamia Hanım, “Ama Faruk’u, doğruluğu ile ün salmış bir halife adı olduğu için koyduk.” Sonra, sorudan duyduğu sıkkınlığı belirten bir çıkış yapıyor: “Çocuğuna isim koymak bir ananın hakkı değil midir?” Atatürk bu çıkış üzerine alttan alıp bir sırrını açıyor; kendi isminden yakınıyor: “Elbette hakkıdır. Bir gün çocuğuna Mustafa Kemal adını koymak isteyen bir hanım için onay vermemi istediler, kendilerine benim bu adı hiç sevmediğimi, fakat ana hakkına karışamayacağımı, diledikleri adı koymakta özgür oldukları cevabını gönderdim.” can dündar.

Ayrıca:Kaynak: Hüsrev Gerede’nin Anıları, Kurtuluş Savaşı Ve Devrimler,  Hazırlayan: Sami Önal, Istanbul 2002, sayfa 241.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir