Çin Seddi’ni Yaptıran Adam Qin Shi Huang

Qin Shi Huang, Çin tarihinin ilk imparatorudur. Qin Shi Huang, tarihe Çin İmparatorluğunu kalkındırması ve yaptığı acımasızlıklarla geçmiştir. Ayrıca Dünya mirasına çok önemli eserler kazandırmış, hayatı boyunca lüks ve şatafat içinde geçen bir imparatorluk sürdürmüştür.Qin Shi Huang, sadece kendi mezarını yaptırmak için 700 bin kişi çalıştırmış, yapılmasına başlanan mezar kırk yılda yani imparator ölünceye kadar bitirilememiştir. Bir köylünün şans eseri bulduğu dünyanın sekizinci,

 

Harikası olarak nitelendirilen, ünlü yeraltı ordusu onun döneminde yaptırılmış, mezarının içinde bulunmuştur.Ayrıca meşhur Çin Seddi yine onun döneminde yapılmıştır. İmparator Qin Shi Huang, o dönemki Çin’in birliğini sağlamış, ayrıca ortak para, ortak takvim ve ortak yazı gibi birleştirici unsurlar doğal hayata geçirilmiş, ülke toprakları üzerinde yapılan kanal projeleri sayesinde, tarımı büyük ölçüde artırmış, Çin’ i Kalkındırmış ancak bununla birlikte acımasızlığıyla da Terör estirmiştir.

Özellikle insanların düşünce özgürlüğünü kısıtlamak için alimleri canlı canlı gömmüş, bütün kitapları yaktırmıştır.( bknz. mao) Bunları yapmasındaki amaç, Konfüçyüs’ ün öğretilerini bitirmek ve Kurduğu Legalizm düzeninin devam etmesini sağlamak olmuştur..Hunlular ve de diğer kavimlere karşı Çin Seddi’ ni yaptırmış, kurduğu sistem, sülalelerin değişmesine rağmen Çin’de yüzyıllar boyu aynı kalmıştır.

İmparator huang, 22 yaşında Çin’deki dağınık beylikleri birleştirmiş ve ilk imparator ünvanını alarak, Çin’de feodal devlet sisteminin kurulmasını sağlamıştır. Tarihe har vurup harman savuran imparator olarak geçmiş, yaptığı aşırılıklar ve inanılmaz harcamalarla adından söz ettirmiştir. Bulunan devasa mezarı ve turist akınına uğrayan meşhur yeraltı ordusu ile UNESCO listesinde yer almayı başarmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir