ELBİSENİN HESABINI VER YA ÖMER!

Hz. Ömer (r.a.) bir gün hutbe esnasında, “Ey insanlar, dinleyin ve itaat edin!” dedi. Bunun üzerine bir sahabi hemen yerinden fırlayarak: “Ne dinler, ne de itaat ederiz!” dedi. Yaklaşık 4 milyon km2’lik İslam Devletinin yöneticisi olan Halife ona neden böyle cevap verdiğini sorunca o zat Hz. Ömer’in üzerindeki yeni elbiseye işaret ederek: “Yâ Ömer! Giymiş olduğun bu elbisenin hesabını vermedikçe seni dinlemeyecek ve sana itaat etmeyeceğiz!” dedi ve devam etti: “Beytülmâlden sana da, bana da aynı kumaş düşmüştü.

Ben kendi hakkıma düşen miktardan bir elbise yaptıramadım. Ama görüyorum ki sen kendine bir elbise yaptırmışsın. Bu nasıl oldu?” Adalet timsali Hz. Ömer hiç bir söz söylemeden eliyle oğlu Abdullah’a işaret ederek: “Kalk oğlum, bu elbisenin hikayesini anlat!” dedi.

Bunun üzerine Abdullah ayağa kalkarak şöyle dedi: “Bana da, babama da birer parça kumaş düşmüştü. Ben hakkımı ona verdim.

Şu anda üzerinde gördüğünüz elbise ikimizin hakkından meydana gelmiş bir elbisedir.” Bu cevapla rahatlayan sahabi, “Konuş ey Allah’ın Peygamberinin Halifesi, şimdi seni hem dinler, hem de itaat ederiz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir