Çerkez Ethem’in Atatürk görüşleri yayınlansa tarih değişir..!

Armağan: Bunları yayınlasam kaç yıl hapis yatarım?
Mustafa Armağan, tarihin iyi anlaşılması için Atatürk’ü koruma kanununun kaldırılması gerektiğini söyledi Ülke TV’de Nevzat Çiçek’in hazırlayıp sunduğu Pergel’e konuk olan Mustafa Armağan, Çerkez Ethem’in hatıratına ulaştıklarını ve önümüzdeki günlerde ilk kez yayınlayacağını belirtti.

Ancak,hatıratlarda Çerkez Ethem’in Mustafa Kemal Atatürk’e ağır eleştirilerinin bulunduğunu ve bu belgeleri yayınladığında Atatürk’ü koruma kanunundan dolayı çekinceli olduğunu söyledi. Atatürk’ü koruma kanununu eleştiren Armağan, ‘‘ben bu kanunun Hükümet’ten, Başbakan’ımızdan, Bakanlar Kurulu’ndan rica ediyorum; bu ayıbı artık kaldırsınlar’’ diyerek şunları söyledi: ‘‘Çerkez Ethem’in kendi ağzından Mustafa Kemal’e, İsmet İnönü’ye, Fevzi Çakmak’a müthiş eleştirileri var. Ben bu eleştirileri yayınlarsam acaba kaç ay hapis cezası yerim müzakeresi yaptım. Aradan 94 yıl geçmiş, 94 yıl önceki bir hadise hakkında yayınlanmış bir belgeye ulaşıyorum ve bu belgeyi yayınlayabilir miyim, yayınlayamaz mıyım? Yayınlarsam kaç ay hapis cezası yerim bunu konuşuyorum.

Yani böyle bir sansürün, baskının ve kanunla korunan bir kişinin var olduğu bir ortamda bizim hakikaten tarihin ufuklarında dolaşıyoruz gibi bir takım şeyleri söyleyemeyiz.’’ Çerkez Ethem’in İlk Kez Yayınlanacak Hatıratlarında Neler Var? Armağan, Çerkez Ethem’in hatıratının, Kazım Karabekir’in arşivinden çıktığı için Kazım Karabekir’in el yazısıyla kaleme alınmış olabileceğini söyledi.

Çerkez Ethem’le ilgili bir belgenin Kazım Karabekir’in arşivinden çıkmasını ise şu sözlerle anlattı: ‘‘Karabekir’in en büyük Mustafa Kemal muhaliflerinden birisi olduğu düşünülürse ve yazdığı şeyler ‘bana suikast düzenlemek istedi, beni yok etmek istedi, benim evime baskınlar yaptı’ işte ‘kitaplarımı yaktırana’ diye bir şiiri var, Kazım Karabekir’in… ‘Sende güç varsa bende hakikat var. Hakikat hiçbir şeyden korkmaz, ama sen hakikatten korkuyorsun’ diyor Mustafa Kemal’e… Bunları söyleyen Kazım Karabekir’in arşivinden böyle şeylerin çıkmış olması şaşırtıcı değil.” ‘‘Hatıratlar Milli Mücadele’nin Kurgusunu Değiştiriyor’’ Armağan, Çerkez Ethem’in hatıratlarında Atatürk’e karşı ağır eleştiriler bulunduğunu belirtti.

Belgelerin Milli Mücadele’yi farklı anlattığını vurgulayarak ‘‘Çerkez Ethem, Milli Mücadele’nin kurgusunu tamamen değiştiriyor. Yani diyor ki; ‘19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı falan bunlar hikâye.. Daha sen İstanbul’da Padişah’ın kızıyla evlenmeye çalışırken, Hükümet’e girmeye çalışırken, biz Ödemiş’te Milli Mücadele’nin Yunanlar’a karşı ilk kurşununu sıktık’ diyor’’ dedi.

6 thoughts on “Çerkez Ethem’in Atatürk görüşleri yayınlansa tarih değişir..!

  1. Tamam. Biz Çerkez Ethem’i severiz de kapasitesi Kuva-yı Seyyare kadar. Kazım Karabekir Paşa ve terhis edilmeyen askerleri olmasa ne Çerkez ne de kuvvacılar başarılı olamazdı.
    Asıl gerçek bu kadar açıkken yok padişahın parası, yok başkomutanın mucizesi, yok Çerkez Ethem ve Demirci Efe’nin başarıları…
    Geçin bunları. Hem resmi tarih eksik hem de karşıtlarının uydurmaları…

  2. @Hacı Veli “resmi tarih ve karşıtları uydurma” ise gerçeğini engin bilginizle paylaşsanız da öğrensek…

    1. Hacı ,veli resmi tarih karşıtlarının söyledikleri uydurma demişsin.Peki atatürkçüolduğunu söyleyen,kanımı kesseler atatürk diyerek akar diyen tarihçi cemal kutayın söylediklerine ne diyeceksin,kendisi ile yapılan bir söyleşide Atatürke ağır eleştiriler getiriyor.Nutukta beni yadırgatan tarih hataları var diyor mesela nutukta atatürk milli mücadeleyi kendisiyle 19 mayısla başlatmış ,oysa millimücadelenin başlangıcı çok öncedir 1918 deki mondros mütarekesinden de önce devlet 1917 de yenilgiyi görmüş kurmay başkanlığı,harbiye nezareti,ona bağlı teşkilatı mahsusa bir işgalde gerilla savaşının esaslarını hazırlamış uygulamış diyor.Bunuda bazı hadiselerle güçlendiriyor.Çerkez ethem olmasaydı ankara olmazdı diyor,vahdettin vatan haini değildi,keşke nutukta hain diye yazmasaydı diyor,vahdettin gönderdi 25bin altın verdiğini tespit ettim diyor,dumlupınar zaferinden sonra vahdettinin şükür namazı kıldığından,gitmek zorunda olduğundan bahsediyor.Cemal kutaya soru soruyorlar hiç olmazsa benden önce birşeyler yapılmış diyemezmiydi diyorlar,keşke deseydi demesi gerekirdi diyor.En önemli şey cemal kutay [belki Allah dedirttiyor]makyavel mezardan kalksa atatürkü alnından öperdi diyor.Makyavalizm hedefe varmak için herşeyi mübah sayan bir dünya görüşü.Söyleyeceğim sonuç şu karşıtların dediğin,çerkez ethem 19 mayıstan önce başladı diyor,atatürkçüde 19 mayıstan önce başladı diyor.Rıza nur bakanlık yapmış,lozanda bulunmuş,atatürkün şahsi doktorluğunu yapmış o konuşunca deli diyorlar,kazım paşa tbmm başkanlığı yapmış,ordukomutanlığı yapmış, vs vs o konuşunca atatürkü kıskandı diyorlar,uşağı cemal konuşunca alın cemal granada sizin olsun diyorlar,karısı latifenin hatıratı yayınlanmıyor.Bunları söyleyenlerin uydurmalar olduğunu nerden çıkarıyorsun Ayrıca pera palasta atatürkün ingiliz istihbaratı ile görüştüğü anlatılıyor.Ayni şeyi görüşmeleri atatürkün yaveri cevat abbas gürerde hatıratında anlatıyor.Rauf orbay uyduruyorsa atatürkü çok seven cevat abbasdamı uyduruyor.Ortada koskaca devlet var,millet var ama bize senelerce tek başına gitti yalanını yedirdiler

  3. Bu millet kadar koru korune birseylere inanip arkasindan giden baska bir millet yoktur gidin Kazim Karabekir in hatiralarini okuyun basilmasin diye adama yapilan eziyetlere bir bakip okuyun,sizin gibi bekara kari bosamak kolay la tarihinizi ogrenemezsiniz.Size basimdan gecen bir hadiseyle ornek vereyim Sydney de Ford fabrikasinda calisirken birkac tane Lubnanli yanima gelip M.Kemal a kufur etti tabi ben hemen herifin bogazina yapistim,bana gitde tarihini oku dedi,tabi ben kutubhane geze geze Karbekir in hatiralari kitabini buldum onu okuduktan sonra anladimki bu Cumhuriyet denen sey tamamen Ingiliz uydurmasi oldugu gercegini gordum sizlerede tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir