Bütün dertleri cami

Milletimizin askeriyeyi Peygamber Ocağı, askerlerimizi Mehmetçik olarak adlandırmasından rahatsızlık duyan, yaşarken cami düşmanlığı yapıp ölünce musallaya gelen CHP’nin başını çektiği eski Türkiye artıkları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın memleketi Kayseri’de devam eden cami inşaatına destek vermesinden rahatsız oldu. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise, Akar ve ailesinin cami yaptırmadığını, inşaatı devam eden camiye imkânları ölçüsünde destek olduklarını belirtti.

Konuyla ilgili Akit’e konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, CHP’yi rahatsız eden konunun, Genelkurmay Başkanı’nın bir caminin yapımıyla adının anılıyor olmasından kaynaklandığına dikkat çekti. Metiner, “Genelkurmay Başkanına yakıştıramadıkları, konduramadıkları şey bu. Rahatsızlıklarını bu şekilde dile dökmek yerine, bel altı vuruşlarla, yolsuzluk ithamlarıyla seviyeyi düşürüyorlar. Akar Paşa, CHP iktidarındaki gibi bir kışladaki camiyi ahır veya depo yaptırma kararı alsa CHP ve Doğan medyası günlerce alkışlar. Türkiye eski Türkiye değil” dedi.

BUNLAR ESKİ TÜRKİYE REFLEKSLERİ

Gazeteci-yazar Cem Küçük ise, yapılan kasıtlı haberlerin algı oluşturmayı amaçladığına dikkat çekti. Küçük, “Eğer Hulusi Akar Paşa Kemalist, Atatürkçü bir vakfa, derneğe yardım yapsa, miktarına bile bakmazlar, Hulusi Paşa’yı desteklerdi bu zihniyet. Camiye yardım yaptığı için bu şekilde eleştiriyorlar.

 

Hulusi Paşa, cami inşaatına beş maaş kadar yardımda bulunuyor ve bunun da gizli kalmasını istiyor aslında. Eski Türkiye’de alışmışlar, ‘asker dediğin dine karşı olur, İslamiyet’e karşı olur, dini hassasiyetleri olmaz’ diye, o makbul kabul edilirdi bazı kesimlerce. Şimdi vatanla milletle bütünleşmiş, milletin değerlerine saygılı bir Genelkurmay başkanı olmasından son derece rahatsızlar. Çılgınlıkları da dertleri de bundandır. Bunlar eski Türkiye’nin eski refleksleridir” şeklinde konuştu.

Sorun cami yaptırma sorunudur

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın memleketi Kayseri’ye yapılan camiye destek olmasından rahatsız olan bazı çevrelere cevap veren araştırmacı-yazar İsmail Nacar da, “Bilindiği gibi İslami değerlere karşı mesafeli olan bazı çevreler Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın memleketi Kayseri’ye bir camii yaptırma arzusuna tepki göstermeye başladılar. Bunlardan birisi de yaklaşık 30 yıldır tanıdığım Sözcü gazetesi yazarı Soner Yalçın’dır. Geçtiğimiz günkü yazısında Sayın Akar’a bu caminin yapımında kullanılan paranın kaynağını soruyor.

 

Bende kendisine soruyorum Hulusi Akar camii değil de okul yaptırsaydı bu soruyu yine soracak mıydı? Bir diğer hususu ise muhatabına bilgi ve belge soran Soner Yalçın’ın yazılarında bu konuya kendisinin hiç uymamasıdır. Demek ki laik- antilaik gerginliği artık prim yapmayacak” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir